Na co si dát pozor při skladování plynových lahví?

Domácnost

Propanové a propanbutanové lahve mají v českých domácnostech své nezaměnitelné místo. Už desítky let jsou pomocníkem při kempování, vaření, vytápění a čím dál častěji se využívají také na grilování. Málokdo však přesně ví, jak s nimi zacházet, aby byly stoprocentně bezpečné. Na co si tedy při používání a skladování plynových lahví dát pozor?

10. 2. 2020
Na co si dát pozor při skladování plynových lahví?

Opatrnost se vyplatí už při nákupu plynové lahve

Sebelepší zacházení s plynovou lahví může být zbytečné, pokud ji při nákupu zapomenete zkontrolovat. Jak tedy poznat bezpečnou lahev? Pečlivě si prohlédněte pečeť a zaměřte se na celkový vzhled lahve – neměla by být nikde promáčklá, rezavá a nesmí mít poškozený límec. V pořádku musí být také podstavec a ventil.

Zajímat by vás měla i periodická zkouška lahve, konkrétně datum jejího provedení. Zkouška totiž prokazuje, že je láhev bezpečná, a většinou by měla být provedena minimálně jednou za deset let. V případě ocelových lahví plněných subjekty, které mají akreditaci od dozorčího orgánu, pak tato lhůta může být delší. Nikdy to však není více než 15 let. Datum poslední zkoušky zkontrolujete na límci lahve, u starších typů na podstavci. Pro snadnější orientaci by však měl být tento údaj uveden a zvýrazněn i na těle lahve.

Zásady správného převozu plynových lahví

Při převozu lahve a následné manipulaci dejte pozor, aby nedošlo k jejímu poškození. Plynové lahve nikdy neumisťujte přímo do kabiny řidiče, patří buď do kufru vozidla a nebo na korbu. Vždy by měly být pečlivě upevněny a zajištěny proti posunu. Při vykládání z auta s lahví neházejte, ani ji neválejte po obvodu pláště.

Plynová lahev vyžaduje speciální zacházení.

Kam s ní?

Jakmile se vám lahev podaří dopravit v pořádku domů, přichází na řadu klasická nerudovská otázka – kam s ní? Na začátek můžete rovnou vyloučit nevětrané nebo špatně větrané prostory. Nevhodné jsou také sklepy a jakékoliv jiné místnosti pod úrovní terénu, ze kterých propanbutan v případě úniku zkrátka nevyvětráte. Je totiž těžší než vzduch, a tak se drží u země. Dobrou volbou nejsou ani místa, kde by mohla být lahev vystavena různým tepelným vlivům a teplotním výkyvům.

Správné skladování plynových lahví však není ovlivněno jen samotným místem. Důležitý je také způsob uložení. Lahve by nikdy neměly být naležato, vhodná je pouze svislá stojatá poloha. Výjimkou jsou jen speciální plynové lahve pro vysokozdvižné vozíky, ty však nejsou určeny pro běžné použití.

Připojení lahve ke spotřebičům

Než se pustíte do připojování lahve, nejprve vždy nahlédněte na její plombu. Lahve od ověřených výrobců zde mají vypsány základní pokyny ke správnému připojení. Nezapomeňte také prostudovat návod ke konkrétnímu spotřebiči. Pokud ho doma nemáte, zkuste po něm zapátrat třeba na internetu.

Vždy dbejte na to, aby lahev byla připojena ve svislé a stabilizované poloze. Určitě by neměl hrozit její pád. Ohlídejte i délku plynové hadice. Ta by měly být přiměřená, aby nikde nepřekážela a aby nehrozilo riziko, že se na ní udělá uzel.

O plynovou lahev je potřeba pečovat

Máte-li plynovou lahev v domácnosti delší dobu, neměli byste zapomínat na její pravidelnou údržbu. Jednou za čas je třeba vyměnit jednotlivé komponenty a vyzkoušet, zda je na lahvi vše tak, jak má být.

Po pěti letech používání lahve je třeba vyměnit těsnění regulátoru a hadici. Po deseti letech pak přijde řada i na regulátor tlaku plynu.

Pokud jde o kontroly, důležité je zaměřit se hlavně na těsnost spojů na lahvi a funkčnost těsnění. K ruce si můžete vzít buď speciální detektor, dobře však poslouží i obyčejná mýdlová voda. Pěnotvorný roztok totiž případné netěsnosti odhalí díky bublinkám, které začne unikající plyn tvořit. Tento jednoduchý test je vhodné provádět jednou za tři měsíce, případně po výměně jakýchḱoliv komponent nebo po výměně lahve.

Pokud objevíte netěsnost, okamžitě přestaňte lahev používat.

Test plynové lahve mýdlovou vodou.

Tip pro vaši bezpečnost: Na většině benzínových stanic můžete bez problémů vyměnit prázdnou plynovou lahev za plnou. To je naprosto v pořádku. Občas se ale můžete setkat také s možností doplnění plynu do vaší původní lahve. Tomu se však raději obloukem vyhněte. Nemáte totiž jistotu, že nedojde k přeplnění lahve. Jediný spolehlivý způsob, jak plynové lahve znova naplnit je obrátit se na specializovanou plnírnu.

Průvodce správným zacházením s plynovou lahví

Kupujte jen lahve, které nejsou zjevně poškozené.

Vyhněte se lahvím, které jsou promáčklé, rezavé či jinak poškozené.

Skladujte lahve na místě, které je dobře větratelné.

Lahve nikdy neukládejte do sklepních prostor a míst, kde na ně mohou působit výkyvy tepla.

Lahve musí být uloženy ve svislé stojaté poloze.

Nikdy neukládejte lahve naležato.

Pravidelně kontrolujte těsnost lahve.

Při objevení netěsnosti lahev okamžitě přestaňte používat.

Lahve si můžete nechat doplnit plynem ve specializovaných plnírnách.

Nikdy nedoplňujte plynové lahve na benzinových pumpách.

 

Nejnovější články