7 mýtů, které se točí kolem změny dodavatele plynu. Odhalte je a ušetřete

Domácnost

Jaké nástrahy mohou čekat v online kalkulačkách plynu a o kolik se dají snížit měsíční platby za plyn vhodnou změnou dodavatele? Vyvrátíme nejčastější mýty a polopravdy, které se vztahují k výběru dodávek plynu od nové firmy a podíváme se i na oblíbené fígle nepoctivých energetických společností, které chtějí chytit nepozorného odběratele do pasti téměř nekonečné smlouvy na plyn.

16. 12. 2019
7 mýtů, které se točí kolem změny dodavatele plynu. Odhalte je a ušetřete

Ilustrační obrázek. Foto: Adobestock

U ceny plynu tvoří 70 až 80 % obchodní složka, kterou ovlivňují svou prodejní strategií samotní dodavatelé. Je to poznání více než v případě elektřiny, kde zhruba polovinu účtů za energie spolknou regulované poplatky, jejichž výši nemůže zákazník, ani dodavatel nijak změnit. Výběr levného a férového dodavatele plynu proto nabízí u stejné spotřeby větší možnost úspory než u elektrické energie.

Na co by si odběratelé měli dát pozor při změně dodavatele a jaké mylné informace ohledně tohoto procesu někdy považují lidé za správné, i když je to úplně jinak?

1) Změnou dodavatele energií ušetřím jen pár stovek

Zatímco domácnost s běžnou spotřebou elektřiny skutečně neušetří díky změně dodavatele výrazné částky, u plynu je možnost úspory mnohem větší. Například pokud plynem doma vaříte a také ohříváte vody, můžete u nejlevnějších produktů zaplatit za rok kolem 7200 až 7400 Kč. Jenže nejdražší nabídky pro na chlup stejnou spotřebu stojí klidně přes 11 tisíc korun.

vaření na plynu

Pokud plynem topíte, cenové nůžky mezi rozdílnými nabídkami se ještě více rozevírají. Rozdíl u spotřeby 30 MWh za rok může klidně činit až 18 tisíc korun.

2) Online kalkulačky plynu jsou všechny stejné

Srovnání cen plynu usnadňuje nespočet různých online kalkulaček. Jenže přestože se všechny tváří, že porovnávají ceny od většiny dodavatelů, často tomu tak není. Nejvíce se vyplatí prověřit kalkulačky umístěné na webech jednotlivých energetických firem. Běžně můžete narazit na kalkulátory, které srovnávají ani ne tucet nabídek.

Ale na českém trhu se pohybuje téměř 80 dodavatelů plynu a mnoho z nich nabízí více než jeden produkt. Proto kalkulačka, která vám při výpočtu nejlepší ceny ukáže 10 až 20 nabídek, neukazuje ani zdaleka polovinu českého trhu s energiemi.

3) U velkého dodavatele se nemusím bát přerušení dodávek kvůli krachu

Pokud zavrhujete levnější nabídky od malých firem, protože se děsíte situace, kdy vám vypnou proud kvůli zkrachovalému dodavateli, děláte chybu. Zákon vám garantuje nepřetržité dodávky plynu i elektřiny, i když váš obchodník s energiemi zkrachuje.

Na jeho místo totiž nastupuje tzv. dodavatel poslední instance, který má povinnost poskytovat domácnostem energii po dobu nejvýše 6 měsíců. Každý má tedy dost času, aby si po krachu původního dodavatele našel novou společnost, od které bude plyn či elektřinu odebírat.

4) Počet změn dodavatele za rok je omezen

Nikoli, tady to nefunguje jako u zdravotních pojišťoven, které lze změnit pouze jednou za rok. Dodavatele energií sice nemůžete zrovna střídat jako ponožky, protože samotný přechod od jedné energetické firmy k jiné nějaký čas zabere, ale když splníte všechny lhůty, můžete mít klidně 3 různé dodavatele za rok.

5) Smlouva na dobu určitou automaticky vyprší

Když uzavřete s dodavatelem smlouvu na dobu určitou, tedy s předem stanovenou dobou jejího trvání, neznamená to, že po jejím uplynutí takový závazek bez zásahu zákazníka skončí. Drtivá většina společností totiž uplatňuje u takových úmluv automatickou prolongaci.

Smlouvy na dobu určitou se tedy automaticky prodlouží, pokud se odběratel předem neozve, že o prodloužení už dále nemá zájem. Lhůty pro vyjádření nesouhlasu s prolongací se mezi dodavateli liší. Je proto nutné řídit se podepsanou smlouvou.

6) Jednou podepsaná smlouva s podomním prodejcem nejde změnit

Když někdo z vaší rodiny naletí mazanému podomnímu obchodníkovi a dotlačí ho k podpisu nevýhodné smlouvy na plyn, není ještě vše ztraceno.

V případě smlouvy uzavřené na dálku (po telefonu, e-mailem aj.) nebo mimo obchodní prostory (doma s podomním prodejcem, na ulici aj.) můžete odstoupit od smlouvy bez sankcí do 14 dní od jejího podpisu. Takové právo vám zaručuje občanský zákoník.

starší paní u topení kouká na účet za plyn

Navíc energetický zákon ještě dále rozšiřuje možnosti napáleného zákazníka, jelikož mu dává šanci odstoupit bez pokut od smlouvy dokonce do 15 dní od zahájení dodávek energií.

7) Změnu dodavatele řeší jen minimum klientů

Mýtus, že změna energetické firmy, která domácnosti posílá plyn, se zřídkakdy vyplatí, jsme vyvrátili už na začátku. Možná si ale myslíte, že většině rodin na něco tak časově náročného, jako je změna dodavatele, prostě nikdy nezbude volná chvilka, takže lidé více méně zůstávají stále u stejných firem.

Je to úplně naopak. Výběr dodavatele vám totiž moc dlouho nezabere. Stačí znát přibližnou spotřebu domácnosti, a online srovnávač cen plynu vám ukáže výběr nejvýhodnějších nabídek zhruba do 3 minut po otevření kalkulačky.

Vyřízením formalit spojených se změnou navíc můžete pověřit nového dodavatele nebo zprostředkovatele. Mýtus o malém počtu změn dodavatele plynu navíc jasně vyvrací také čísla od Operátora trhu OTE z posledních let.

Změny dodavatelů plynu v posledních 4 letech

rok počet změn dodavatele plynu
2015 177 762
2016 203 950
2017 227 545
2018 263 425

Zdroj: web operátora trhu OTE


Nejnovější články