Jak nejlépe zapojit plynový gril?
Letní měsíce jsou neodmyslitelně spojené s teplým počasím, koupáním, ale také s grilováním. Jednou z velmi pohodlných možností, jak připravit svůj oblíbený pokrm, je využití plynového grilu. Zjistěte, jak správně zapojit plynový gril a jaké plynové bomby vám nejlépe poslouží.
13. 8. 2020Proč právě plynový gril?
Možná si říkáte, proč zvolit právě plynový gril na úkor jiných druhů. Hlavní výhodou plynových grilů je především komfort. Gril rozpálíte jednoduše stisknutím tlačítka a během několika málo minut můžete na rošt pokládat maso, zeleninu nebo jinou dobrotu, kterou jste se rozhodli ugrilovat. Nemusíte tak zdlouhavě rozpalovat dřevo nebo dřevěné uhlí.
Kromě špinavých rukou si ušetříte ještě čas s úklidem popela a dalšího nepořádku. To vše oceníte, zejména pokud se chystáte ogrilovat jen dva kousky masa pro sebe a svého partnera nebo když v týdnu po práci nechcete strávit příliš času samotnou přípravou.
Zdrojem plynu je plynová lahev nebo kartuše
Plynový gril funguje díky zdroji v podobě plynové lahve nebo kartuše. Podle vašeho konkrétního grilu si zvolíte ten správný typ a velikost. Kartuše a malé campingové lahve nejsou zcela optimálním řešením – cena plynu v těchto nádobách je poměrně vysoká a jako zdroj vám příliš dlouho nevydrží. Na druhou stranu u některých přenosných modelů grilů mohou představovat smysluplnou variantu.
Tím nejčastěji doporučovaným řešením pro plynové grily jsou pětikilové plynové lahve. Ty se na trhu objevily před několika lety a měly by pasovat k většině plynových grilů. Jednoduše se s nimi manipuluje a jsou dostatečně skladné na to, aby se vešly do podvozku grilu nebo do vestavěné skříňky, která může být jeho součástí.
Nejlepší variantu představují grily, do kterých zapojíte nejrozšířenější desetikilové plynové lahve. Ty pořídíte běžně například na čerpacích stanicích a mají optimální poměr ceny a dlouhé výdrže. Problém je v tom, že tato lahev je pro většinu grilů příliš vysoká a nelze umístit do podvozku nebo do skříňky. Plynovou lahev tak musíte napojit mimo gril, což není vždy praktické řešení. Narazíte rovněž na grily, kde je v podvozku dostatečný prostor i na desetikilovou lahev, ale váš výběr bude spíše omezený. Nicméně desetikilové lahve se někdy doporučuje dávat mimo gril i z důvodu bezpečnosti.
Jak zapojit a používat plynový gril
Před prvním grilováním si pozorně přečtěte manuál plynového grilu. Naleznete tam přehledný návod, jak gril zapojit. Nejprve si zkontrolujte, zda jsou v balení všechny potřebné díly a poté krok za krokem následujte instrukce v manuálu, které by měly být doplněny i praktickými obrázky. Kompletní zapojení by vám nemělo zabrat více než 2–3 hodiny.
Gril by měl být postavený na rovné ploše v bezpečné vzdálenosti (obvykle alespoň tři metry) od hořlavých látek a předmětů. V souladu s návodem připevněte rošt, případně na dno vyskládejte lávové kameny, pokud jsou součástí grilu. Poté, co zkontrolujete, že plynové trubky nemají praskliny nebo nejeví jiné známky opotřebení, připojte plynovou bombu. Ujistěte se, že je ventil pevně zavřený. Plynovou lahev umístěte na příslušné místo kohoutkem nasměrovaným k připojení od grilu. Podle typu ventilu adekvátně připojte lahev – nejrozšířenější je šroubovací připojení.
Na kolik stupňů rozpálit plynový gril? |
||
---|---|---|
Teplota v °C |
Vhodné pro |
|
Přímé grilování |
200–230 |
steaky, hamburgery, menší kousky masa |
Nepřímé grilování |
160–180 |
žebra, vepřové koleno, větší kusy masa |
Jak poznat, že připojení plynového grilu těsní?
Správnost připojení můžete ověřit například vodou naředěným mycím prostředkem na nádobí. Pokud jej nanesete na připojení ventilu, otevřete ventil a na něm se objeví bublinky, znamená to, že plyn uniká. V tu chvíli ventil opět uzavřete a s grilem nepracujte. Jestliže plyn nikde neuniká, nechte ventil otevřený, zvedněte víko grilu, pusťte plyn na maximální hodnotu a ihned stiskněte tlačítko zapalovače. Plyn by se měl zapálit a po chvíli, kdy se gril rozehřeje, můžete začít grilovat.
Před případným dalším pokusem o zapálení plyn na chvíli vypněte a počkejte. Po skončení grilování otočte knoflíkem na grilu do vypnuté polohy a nezapomeňte uzavřít přívod plynu na plynové lahvi. Na zátce by mělo být uvedeno, na jakou stranu je nutné točit pro uzavření lahve. Některé postupy se mohou v rámci jednotlivých plynových grilů lišit, proto si vždy pečlivě prostudujte manuál právě k vašemu konkrétnímu modelu.