Plynový kotel vs. tepelné čerpadlo 3,75:1

Vytápění

Plynový kotel bez ohledu na typ si vloni koupilo 3,75krát víc zájemců než tepelné čerpadlo.

11. 4. 2025
Plynový kotel vs. tepelné čerpadlo 3,75:1

Nový plynový kotel si v roce 2024 pořídilo více než 75 a půl tisíce kupujících, což představuje meziroční nárůst prodejů přibližně o 15 procent. Pro tepelné čerpadlo se vloni rozhodlo lehce přes 20 tisíc kupujících, a to je naopak oproti roku 2023 více než 66procentní propad. Sluší se ovšem dodat, že výkazy prodejů se v čase rozcházejí s počty instalací. Vloni bylo v České republice zprovozněno 27 tisíc nových tepelných čerpadel, která se tak za fotovoltaickými elektrárnami stala druhým zdrojem obnovitelné energie nejčastěji připojovaným k elektrizační soustavě. 

Tepelné čerpadlo nezastoupí plynový kotel

V době vrcholící energetické krize, kdy jsme byli svědky prudkého růstu cen zemního plynu na několikanásobek původních cenových hladin z důvodu omezování ruských dodávek a následného vpádu Ruska na Ukrajinu, se část spotřebitelů rozhodla svůj plynový kotel odstavit, někteří dokonce sáhli i k demontáži plynoměru. Tyto někdy překotné kroky byly motivovány nejen obavou z dalšího zvyšování ceny plynu, ale také nejistotou ohledně dostupnosti této komodity vůbec.

V řadě případů starý plynový kotel, dokonce i s využitím dotací, nahradilo tepelné čerpadlo, které ale své přednosti může uplatnit jen ve velmi specifických podmínkách. Tepelné čerpadlo je vhodným zdrojem vytápění pro nízkoenergetické novostavby nebo pro velmi dobře zateplené starší objekty s podlahovým vytápěním. Pro nezateplené budovy z hlediska pořizovacích i provozních nákladů vychází lépe plynový kotel, zateplení či minimálně výměna oken je ovšem žádoucí v každém ohledu. Zdá se, že tuto skutečnost si spotřebitelé už uvědomují a na prodeji tepelných čerpadel se to projevilo.

Prodej tepelných čerpadel

Emisní povolenky pro vytápění plynem

Evropa a potažmo Česká republika poměrně rychle našly náhradní zdroje plynu za dodávky z Ruska, také s využitím zkapalněného zemního plynu LNG ze zámoří a dalších zemí. Investice do chvatného budování infrastruktury potřebné pro přepravu a zpracování LNG byly v rámci Evropy tak masivní, že zemní plyn, přestože se jedná o fosilní palivo, musela vzít na milost i Evropská komise, která o něm původně uvažovala jen pro přechodné období.

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov z roku 2021 předpokládala, že od roku 2030 začne platit zákaz instalace kotlů na fosilní paliva do novostaveb. Do roku 2040 měly navíc členské státy EU předložit plán na postupné vyřazení fosilních paliv z vytápění a chlazení. Návrh na zákaz plynových kotlů do roku 2040 byl zamítnut a situace se vyvinula tak, že zemní plyn podle všeho bude ještě dlouho sloužit nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění domácností.

Nicméně dosud je ve hře zatížení paliv emisními povolenkami systému EU ETS2, které by se kromě například pohonných hmot týkalo i topení zemním plynem. Emisní povolenka EU ETS2 by jednu megawatthodinu plynu zdražila o 250 až 300 korun, systém se má uplatňovat od 1. ledna 2027. Otázkou je, zda s ohledem na aktuální dění ve světě ještě nedozná změn. I přes případné zvýšení ceny plynu o náklady na emisní povolenku bude tento způsob vytápění patřit k těm levnějším a plynový kotel tak má budoucnost, jak ostatně ukazuje i statistika prodejů.

Prodej plynových kotlů

Dotace skončily, zájem roste

Přestože v dotačních programech už podporu ani pro moderní kondenzační plynové kotle nenajdeme, když ještě v roce 2022 bylo možné získat až 95 tisíc korun, vytápění plynem má stále smysl. Ceny zemního plynu i při započtení nové emisní povolenky zůstanou přibližně na polovině ceny elektřiny, kterou tepelné čerpadlo ke svému provozu využívá, dnes je poměr v neprospěch elektřiny 2,5 ku jedné.  

Kondenzační plynový kotel stojí podle výkonu kolem šedesáti až sta tisíc korun. Pořizovací cena tepelného čerpadla je dvojnásobná, spíš vyšší. A přestože z dotačního programu Nová zelená úsporám Light lze získat finanční příspěvek až 130 tisíc korun, tepelného čerpadlo pracuje na principu nízkoteplotní vytápění, což znamená úpravu celého stávajícího topného systému nebo alespoň některých jeho prvků, a tedy další náklady. Ve prospěch moderních kondenzačních kotlů hovoří také jejich dlouhá životnost a nižší náklady na údržbu.


Nejnovější články