Der Spiegel objasňuje sabotáž plynovodu

Energetika

Sabotáž plynovodu Nord Stream z 26. září 2022 německý deník pokládá za akci civilistů.

26. 9. 2024
Der Spiegel objasňuje sabotáž plynovodu
Sabotáž plynovodu

K sabotáži plynovodu se oficiálně nikdo nepřihlásil, obě strany rusko-ukrajinského konfliktu se z ní obviňují vzájemně a vlastní účast naopak odmítají. Nord Stream prochází po dně Baltského moře, je společným projektem ruské a německé strany a dvojí potrubí první větve přivádělo od roku 2011 zemní plyn z Ruska do Německa a dál do Evropy. Těsně před dokončením druhé větve však došlo k obstrukcím ohledně povolení pro zahájení komerčního provozu, současně Rusko manipulovalo s cenami plynu omezováním dodávek a nenaplněním kapacit rezervovaných v evropských plynových zásobnících.

Sabotáž plynovodu před dvěma lety zásadně poškodila obě jeho větvě, přičemž potrubím Nord Stream 1 v té době plyn pro odběratele rozhodnutím Ruska neproudil a bylo naplněno tzv. technickým plynem. Podobně to bylo i s větví Nord Stream 2, kterou mimo technického plynu z výše zmíněných důvodů surovina pro komerční účely nikdy ani proudit nezačala. Sabotáž plynovodu vedla k „zapečetění“ poškozeného potrubí a s ohledem na ruskou invazi tak byla zřejmě zpečetěna i jeho budoucnost.

Sabotáž plynovodu dílem amatérů?

Sabotáž plynovodu ihned po incidentu začalo nezávisle na sobě vyšetřovat několik zemí, samozřejmě Rusko a Německo a také Dánsko a Švédsko, protože k výbuchům došlo v dánských a švédských vodách. Do objasňování jejich pozadí se pustil také německý deník Der Spiegel, který nyní publikoval svá zjištění.

Podle nich je sabotáž plynovodu dílem skupiny převážně ukrajinských civilistů pod velením bývalého člena ukrajinských tajných služeb SBU a HUR Romana Červinského, který celý tým včetně potápěčů sestavil a vycvičil. Skupina, jejíž členkou byla pro věrohodnější krytí i jedna žena, si pro uskutečnění svého cíle pronajala v německém přístavu Rostock jachtu Andromeda. Deník uvádí, že zná identitu všech účastníků operace, nicméně s ohledem na jejich bezpečnost ji nezveřejní. Bývalý agent Červinskyj byl dubnu 2023 byl zatčen a obviněn z korupce, po propuštění na kauci čeká v domácím vězení na soud.

Der Spiegel zmiňuje i náklady na celou akci, přičemž sabotáž plynovodu měla stát kolem 300 tisíc dolarů (6,8 milionu korun) a byla hrazena ze soukromých zdrojů. S operací byl údajně před jejím zahájením seznámen tehdejší náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valeriji Zalužnyj a dal k ní souhlas, což on sám (nyní ve funkci velvyslance v Londýně) popírá, prezident Volodymyr Zelenskyj informován nebyl.

Nebo mise profesionálních vojáků?

Americký deník Wall Street Journal už v srpnu s odvoláním na své zdroje na Ukrajině a v amerických zpravodajských službách USA uvedl, že sabotáž plynovodu uskutečnila skupina profesionálních příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Obě média se shodují v tom, že akce stála přibližně 300 tisíc dolarů, že v šestičlenném týmu byla i jedna žena, potvrzen je rovněž pronájem jachty Andromeda v německém Rostocku.

Liší se ovšem verze o povědomí ukrajinského prezidenta o chystaném záměru. Wall Street Journal na rozdíl od Der Spiegelu předkládá interpretaci, že Zelenskyj plán znal a odsouhlasil. Akci ale odhalila nizozemská vojenská rozvědka MIVD, která informovala americkou Ústřední zpravodajskou služba. Americká strana následně vyrozuměla Zelenského, aby operaci odvolal, což údajně učinil, ale velitel ukrajinské armády Zalužnyj sabotáž plynovodu přesto na vlastní pěst uskutečnil.

Agentura Reuters informovala, že na přímý dotaz poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak odpověděl, že Kyjev nemá s útokem na plynovod nic společného a za výbuchem jsou Rusové.

Německý zatykač na ukrajinského občana

Německá prokuratura v polovině srpna vydala v souvislosti se sabotáží plynovodu zatykač na ukrajinského občana, žijícího v Polsku. Je podezřelý právě z umístění výbušnin k zařízení pod hladinou Baltského moře, nicméně podle polských úřadů už zemi opustil a nachází se neznámo kde. Wall Street Journal k tomu dodává, že polská strana odmítla německým vyšetřovatelům poskytnou záběry z průmyslové kamery v polském baltském přístavu Kolobřeh, kde podle všeho Andromeda kotvila, a později dokonce prohlásila, že byly zničeny.

Wall Street Journal dále cituje údajné účastníky akce, kteří uvádějí, že plán se měl zrodit na bujarém večírku na oslavu úspěšné obrany Kyjeva za účasti ukrajinských armádních důstojníků a podnikatelů. Úspěšné vyřazení plynovodu z provozu považují za naprosto legitimní krok ve válce vedené Ruskem proti proti Ukrajině.


Nejnovější články