Detektor oxidu uhelnatého – proč si ho pořídit a jak ho vybrat?

Domácnost

Oxid uhelnatý je nazýván jako tichý zabiják. Neuvidíte ho, ani neucítíte čichem. Otrava CO nastupuje rychle a může končit až smrtí. Každoročně má tento nebezpečný plyn na svědomí více než tisíc obětí v České republice. Jedinou ochranou proti otravě je pořízení detektoru oxidu uhelnatého a pravidelné revize spotřebičů.

1. 2. 2021
Detektor oxidu uhelnatého – proč si ho pořídit a jak ho vybrat?

Oxid uhelnatý – kde si na něj dávat pozor?

Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování zemního plynu nebo jiných fosilních paliv, jako je uhlí nebo dřevo. Pokud nemá oheň dostatečný přísun kyslíku, začne vznikat právě oxid uhelnatý, nazývaný také kysličník uhelnatý nebo chemickým vzorcem CO. Hlavním problémem je, že oxid uhelnatý je plyn bez barvy, chuti a zápachu, ale při vyšší koncentraci ve vzduchu vede k otravě, která může mít až smrtelné následky.

K nejvíce otravám CO dochází v domácnostech s průtokovým ohřívačem vody (karmou) nebo plynovým kotlem. Zcela v bezpečí však nejste ani tehdy, když máte v domě krb nebo krbová kamna. Špatně hořící, doutnající dřevo rovněž produkuje oxid uhelnatý a při nedostatečném odvětrávání je neštěstí na světě. K otravám oxidem uhelnatým dochází často během letních měsíců, kdy kvůli vysokým teplotám nemá komín dostatečný tah.

Detektor oxidu uhelnatého je životně důležitá investice

Jediným způsobem, jak máte šanci zjistit zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého, je pomocí detektoru. Ten vás upozorní zvukovým signálem, že koncentrace plynu přesáhla bezpečnou mez ještě předtím, než se na vás začne projevovat otrava. Ta při vysoké koncentrací probíhá velmi rychle. Obvykle se projevuje bolestí hlavy, malátností, únavou, poruchou vidění nebo žaludeční nevolností. Velmi rychle však člověk může upadnout do bezvědomí a zemřít.

Detektor plynu

Detektor oxidu uhelnatého je investicí v řádech několika stovek korun, ale může vám zachránit život. Proto by neměl chybět v domácnostech, kde jsou:

Jak vybrat detektor oxidu uhelnatého?

Detektor CO vás upozorní na únik nebezpečného plynu zvukovým signálem. Důležité je vybrat takový model, který má dostatečnou citlivost. Většina detektorů oxidu uhelnatého se vyrábí s displejem, na kterém můžete sledovat aktuální koncentrace plynu v místnosti. Jestliže je překročená bezpečná mez, začne přístroj vydávat hlasitý zvukový signál. Samozřejmostí by mělo být také tlačítko, které slouží k testování funkčnosti detektoru – tu byste měli kontrolovat alespoň jednou za týden.Vybírat můžete z modelů s bateriemi nebo do zásuvky. Ty druhé jmenované by však měly být vybaveny ještě záložní baterií pro případ, že nejde elektřina. V nabídce najdete rovněž kombinované přístroje, které odhalí nejen zvýšenou koncentraci CO, ale také únik zemního plynu, propan-butanu apod.

Vybrané detektory oxidu uhelnatého

Hutermann ALARM CO-603

Kidde 7DCO

Honeywell XC100D

SAFE-808 COM

kombinovaný

ne

ne

ne

ano (+ LPG, CNG)

displej

ano

ano

ano

ano

životnost

5 let

10 let

10 let

neuvedeno

siréna

85 dB

85 dB

85 dB

85 dB

napájení

baterie

baterie

baterie

ze sítě + záložní baterie

cena

379 Kč

789 Kč

1 180 Kč

1 089 Kč

Zdroj: Srovnávač cen Heureka, 26. 6. 2020

Zvolte správné umístění detektoru oxidu uhelnatého

Pro správné fungování detektoru oxidu uhelnatého je důležité jeho umístění. Vždy se řiďte pokyny výrobce a návodem na instalaci přístroje. Detektor by měl být umístěn přímo v místnosti, kde může k tvorbě oxidu uhelnatého dojít – tedy například u karmy nebo plynového kotle. Další přístroj si pro jistotu nainstalujte ještě do ložnice.

Oxid uhelnatý je stejně těžký jako vzduch, a tak se rovnoměrně rozptyluje po místnosti. V počáteční fázi bude ale zahřátý spalováním, a proto bude stoupat spíše směrem vzhůru. Přístroj by neměl být umístěn těsně ke spotřebiči, protože by mohl spouštět falešný poplach při nízkých koncentracích. Na druhou stranu nesmí být ani příliš daleko, nebo v místě, kde brání přístupu plynu překážky (záclony, závěsy apod.). Při umístění detektoru se řiďte návodem k použití.

Revize kotle

Nezapomínejte na pravidelné revize

Pořízení detektoru CO není jediným opatřením, které byste měli zavést pro bezpečnost vaší domácnosti. Důležité je provádět pravidelné revize plynových kotlů a dalších spotřebičů, krbů, kamen a spalinových cest. Na údržbu si vždy zavolejte odborníky a kontrolu proveďte alespoň jednou ročně – v některých případech je dokonce povinná ze zákona.


Nejnovější články