Gazprom dluží Rakousku 230 milionů i dodávku

Energetika

Ruský Gazprom dluží rakouské společnosti OMV 230 milionů eur (asi 5,8 mld. Kč).

19. 11. 2024
Gazprom dluží Rakousku 230 milionů i dodávku
Gazprom

Gazprom má podle rozhodnutí mezinárodní arbitráže zaplatit OMV náhradu ve zmíněné výši za nepravidelné dodávky a za úplné zastavení dodávek plynu do Německa v srpnu 2022. Nejedná se přitom o jediný spor, který rakouská firma s ruskou státní společností vede. S ohledem na skutečnost, že Gazprom rozhodnutí arbitráže nerespektoval, přistoupila OMV k zastavení plateb za dodávku zemního plynu ve snaze umořovat dlužnou částku. Ruský dodavatel zareagoval 16. listopadu v 6:00 SEČ úplným ukončením dodávek suroviny pro Rakousko.

Gazprom své dluhy neuznává

Soudní při s plynárenským kolosem vede od roku 2023 i česká státní společnost NET4GAS, která má v tuzemsku v gesci páteřní síť plynovodů a zajišťuje tranzit zemního plynu. Gazprom si pronajal přepravní soustavu na našem území pro tranzit zemního plynu ze severu na jih Německa a dále do Rakouska a na Slovensko. Sabotáž na podmořském plynovodu Nord Stream v září 2022 ale transport plynu z Ruska do Německa ukončila a Gazprom rezervovanou kapacitu českých tranzitních tras nevyužil.

V závěru roku 2022 exportní divize Gazpromu přestala pronájem potrubí na našem území hradit a NET4GAS v důsledku toho utrpěl miliardové ztráty. Snaha dohodnout se s ruskou stranou na narovnání vzniklé situace nevedla k uspokojivým závěrům a česká státní společnost proto přistoupila k vymáhání neuskutečněných plateb v nespecifikované výši soudně.

Gazprom v odvetě za tento krok letos v březnu zahájil proti NET4GAS soudní řízení u soudu v Petrohradu. Ruský soud vydal zákaz pokračovat v řízení s ruskou plynárenskou společností v zahraničí pod sankcí 112,96 milionu eur (cca 2,8 miliardy Kč), pokud by NET4GAS jeho rozhodnutí respektoval. NET4GAS v srpnu podal kasační stížnost k nejvyššímu soudu Ruské federace, ten se však záležitostí odmítl zabývat, a v podstatě tak verdikt nižší instance potvrdil. V první polovině září letošního roku naproti tomu rozhodčí soud v Praze uznal argumentaci firmy NET4GAS, nařídil Gazpromu uhradit nejen požadovanou částku spolu s úroky z prodlení, ale i náklady řízení. Celková částka nebyla uvedena.  

U ruských soudů přitom Gazprom se stejným závěrem jako v případě NET4GAS podal žaloby na řadu dalších evropských firem. Kromě výše zmíněné rakouské OMV je mezi nimi i ČEZ, innogy, Západoslovenská energetika (ZSE), německá Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, ukrajinský Naftogaz, nizozemský Gasunie Transport Service, provozovatel plynovodu mezi Británií a Nizozemskem BBL nebo polsko-ruský Europol GAZ, který vlastní polskou část plynovodu Jamal-Evropa.

Rakouské objemy převzaly okolní státy, ale na jak dlouho

Rakousko reakci Gazpromu na zastavení plateb očekávalo a na ukončení dodávky ruského plynu se připravilo. Rakouské zásobníky plynu jsou naplněny na 92 procent a OMV má zajištěnou přepravní kapacitu z Německa a z Itálie na potrubní transport suroviny od jiných dodavatelů. Počítá rovněž se zkapalněným zemním plynem z terminálů v Nizozemsku. Oficiálně tak ruský plyn odebírá ze zemí EU už pouze Maďarsko a Slovensko.

Vzhledem k tomu, že se ale celkové objemy zemního plynu proudícího přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska a dále do Itálie a Srbska a částečně i do České republiky nijak nesnížily, je zřejmé, že „rakouský podíl“ převzaly jiné státy. Celková denní dodávka pro Evropu představuje 42,4 milionu m3, z toho Rakousko čerpalo kolem 17 milionů kubíků. Toto množství nyní nakupují jiní účastníci trhu, kteří plyn přeprodávají dál, a velmi pravděpodobně i do Rakouska a také do České republiky. Například slovenská státní firma SPP poukazuje na to, že potrubní ruský plyn je levnější než kterýkoli jiný.

Nicméně toto potrubí vede přes Ukrajinu a její představitelé opakovaně deklarovali, že nemají v úmyslu obnovit smlouvu o tranzitu, jejíž pětiletá platnost skončí se závěrem letošního roku. Evropa se ze závislosti na ruském plynu již vymanila. Ruský plyn se z původních 40 až 45 procent z doby před zahájením války na Ukrajině podílí na dodávkách do zemí EU nyní asi 18 procenty. Z celkových objemů dovozu plynu do zemí EU představují dodávky tranzitem přes Ukrajinu asi 5 procent a jejich ukončení by tak Evropa měla zvládnout. Potrubím by pak ruský plyn proudil z evropských zemí pouze do Maďarska přes Turecko plynovodem Turk Stream. Po omezení příjmů z dodávek ropy tak Rusku podle všeho klesnou i zisky z prodeje zemního plynu.


Nejnovější články