Na co si dát pozor při výběru kempingového vařiče?
Kempingových vařičů je dnes na trhu nepřeberné množství. Každý z nich však má jiné parametry a ne všechny poslouží stejně. Jak tedy vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejlépe? Prozkoumejte našeho průvodce nákupem vařiče a zjistěte, na co si dát při volbě vašeho nového pomocníka pozor.
2. 3. 2020Než se do výběru kempingového vařiče pustíte, měli byste si ujasnit, jak ho vlastně chcete používat. Nabídka na trhu je totiž téměř nekonečná. V obchodech na vás čekají různé typy, velikosti a provedení a vybrat mezi nimi ideálního kandidáta rozhodně není jednoduché. Rozmyslete si proto, zda vařič chcete využívat primárně na krátkých výletech, delších cestách do divočiny, v karavanu a nebo třeba na chatě.
Kempingový vařič nemusí fungovat jen na plyn
Mnoho lidí si kempingový vařič automaticky spojuje s plynem. Možná je to proto, že plynová kartuše nebo malá dvoukilová bomba byla ještě před několika desítkami let věrným partnerem Čechů na každé cestě do zahraničí. Pravda je však taková, že se vyrábějí i další provedení, které jako palivo využívají benzín nebo líh. Po jaké variantě byste tedy měli sáhnout právě vy?
Při rozhodování vycházejte ze své odpovědi na úvodní otázku. Když víte, jak vařič budete využívat, snadno zjistíte, které palivo bude nejvhodnější.
Řešením na chatu může být plynová bomba
Vybíráte-li vařič na chatu, nabízí se provedení s dvoukilovou plynovou bombou. Ta vám poskytne potřebný výkon na přípravu různých druhů pokrmů a navíc ji nebudete muset měnit tak často jako malou plynovou kartuši. Zároveň však nebude vadit její nekompaktnost. Pokud je váš rekreační objekt připojen na elektřinu, zvážit můžete i indukční vařič, který by mohl být ještě pohodlnější variantou.
Co si sbalit na cesty?
Na cestách však musí jít pohodlnost stranou. Tady hraje hlavní roli velikost vařiče a typ paliva. Pokud se chystáte hlavně na výlety nebo dovolené v turisticky známých a poměrně civilizovaných zemích, jednoznačnou volbou pro vás bude vařič na plynové kartuše. Ten nad dalšími variantami vede hlavně z hlediska efektivnosti, obsluhy a bezpečnosti.
Právě efektivnost moderních plynových vařičů je jednou z jejich hlavních výhod. Stejné množství paliva přemění na teplo účinněji než například vařiče benzínové. Na druhou stranu je však nutné počítat s tím, že při nepříznivých podmínkách a velmi nízkých teplotách jejich účinnost klesá. Částečně je možné tento problém vyřešit použitím speciální zimní směsi plynu či jeho předehříváním před hořákem.
I přesto se však na cesty do hodně chladných končin více hodí benzínová varianta vařiče. Ta vám poslouží také v případě, že plánujete vyrazit do odlehlých oblastí. Benzínový vařič si totiž často dokáže poradit i s pálením technického benzínu či nafty, takže budete mít jistotu, že se vyhnete problémům se sháněním paliva. Mezi jednotlivými výrobky jsou však velké rozdíly, takže pokud potřebujete vařič, který bude fungovat třeba i na petrolej, budete se nejprve muset prokousat množstvím recenzí na internetu. Samozřejmě existuje také možnost vybavit se dostatečným množstvím kartuší, ta má však několik zásadních nevýhod:
- Plynové kartuše nesmějí do letadla. Pokud tedy plánujete cestovat vzduchem, budete je muset koupit až na místě.
- V některých oblastech seženete benzín, naftu či petrolej o poznání snadněji a levněji než plynové kartuše.
- U delších cest, kde budete potřebovat více než 6 kartuší, vychází jejich váha už o poznání hůř než hmotnost potřebného benzínu.
Benzínový vařič tak může být dobrou volbou do extrémních podmínek, kde z nějakého důvodu není možné plyn využít. Na běžné cesty se však moc nevyplatí. Benzínové vařiče jsou totiž větší a těžší, mají omezenou možnost regulace plamene a vyžadují speciální servis.
Tip: Dilema může vyřešit speciální typ vařičů – takzvané multifuel vařiče. Ty mimo spalování kapalného paliva umožňují připojit také plynovou kartuši jako doplněk. Vycházejí však z klasického benzínového vařiče, a tak se hodí spíše tehdy, když plyn chcete použít jen zřídka.
Podle čeho vybírat kartuše?
Jednoduchý není ani výběr samotné kartuše. Na trhu existuje několik typů a určitě se hodí seznámit se před nákupem s jejich rozdíly.
Nejlevnější variantou jsou napichovací kartuše. Ty bývají snadno dostupné i v zahraničí. Manipulace s nimi však vyžaduje trochu zručnosti, protože je potřeba je správně napíchnout na vařič. Následně se pak spoj utáhne, aby nedocházelo k úniku plynu. Nevýhodou je, že takto zapojená kartuše se nedá od vařiče oddělit. To je nepraktické hlavně na cestách, kdy potřebujete plynový vařič složit do batohu.
Občas se můžete setkat také s ventilovými kartušemi. Na ty si dejte pozor. Jde o systém, který využívá v podstatě jen značka Campingaz, takže není kompatibilní s produkty jiných výrobců.
Nejrozšířenější variantou jsou ventilové šroubovací kartuše. Na první pohled vypadají dost podobně jako předchozí typ, mají však jednotný závit a jsou vzájemně kompatibilní. Varič je v tomto případě možné od kartuše kdykoliv oddělit, spojení je stabilní a nedochází k únikům plynu.
Tip: Máte na cestách k dispozici auto? Jakmile nemusíte řešit velikost vařiče, sáhněte po plynové variantě s větší, ideálně dvoukilovou bombou. Můžete na něm připravovat jídlo klidně dennodenně bez obav, že by vám došlo palivo. I v takovém zápřahu totiž bomba vydrží sloužit déle než měsíc.
„Na cestách po severu Evropy jsme používali starší plynový vařič. Jelikož jsme cestovali dodávkou stylem Wild camping, tedy nadivoko, vařili jsme na vařici i několikrát denně. Ovládání plynového vařiče je jednoduché. My máme ještě ten, ke kterému je potřeba sirka nebo zapalovač, ale existují prý i se zabudovaným škrtátkem. Plamen se dá dobře regulovat. Problém je, pokud hodně fouká, pak je třeba mít nebo najít nějakou zástěnu. Při koupi bych si dala určitě pozor na stabilitu hořáku. S čím jsme měli trochu problém je to, že jsme nevěděli, kolik plynu je ještě v bombě a ne ve všech zemích je tak snadno k dostání jako u nás.“
– Dominika Čepilová, maminka, cestovatelka a autorka blogu mámaNika
Vaření v karavanu? Pozor na regulaci provozního tlaku plynu
Kempingové vařiče však nemají své využití jen na chatách a v batůžcích cestovatelů. Setkáte se s nimi také v karavanech a obytných vozech. U těch je plyn většinou jasnou volbou, protože zajišťuje také topení, chlazení lednice a nebo třeba funkci grilu. Jak tedy zvolit ten správný vařič v tomto případě?
Na začátku je dobré si ujasnit, že v karavanech se většinou doporučuje používat čistý propan. Některé však mohou fungovat i s propanbutanovými lahvemi. Ty mají však trochu problém s odolností proti mrazu. Butan se totiž při teplotách pod nulou přestává odpařovat a tak dochází ke spalování čistého propanu. Samotný butan pak zůstává nevyužitý v lahvi. Dalším faktorem, který se může u jednotlivých karavanů lišit, je také provozní tlak plynu. Ve většině dnešních karavanů je tlak regulován na 30 mbar, u starších typů se však můžete setkat také s regulací na 50 mbar. Jde o parametr, který je daný velikostí otvoru v trysce, a tak bohužel nemůžete očekávat, že vám bude fungovat zařízení 30 mbar, máte-li plyn regulovaný 50 mbar regulátorem.
Před nákupem vařiče se proto důkladně seznamte s parametry vašeho karavanu, ať víte, co přesně budete vybírat. Rozmyslete si také, jak bude nový vařič fungovat v prostoru. Vejde se vám do karavanu vařič se čtyřmi hořáky, a nebo si budete muset vystačit s jedním? A co provedení? Některé vařiče je například možné koupit i s praktickým poklopem, takže po zakrytí vytvoří další odkládací prostor.