Plynová láhev do karavanu: Jak vybrat tu vhodnou?
Plynové lahve mohou být pro karavanisty nepostradatelným pomocníkem, stejně jako největší noční můrou. Na trhu je k dispozici několik různých řešení a zorientovat se v celé problematice dá někdy pořádně zabrat. Zjistěte, jaké máte možnosti při koupi plynové lahve do karavanu a na co se při výběru zaměřit.
25. 5. 2020Propan vs. propan-butan
Pokud vybíráte plynovou lahev do karavanu, dilema, zda zvolit čistý propan nebo směs propanu a butanu, se vám s největší pravděpodobností nevyhne. Hlavní rozdíl mezi těmito plyny je zejména v jejich schopnosti odpařit se, která je klíčová pro funkčnost plynové lahve – zatímco propan se vypařuje při teplotách až do – 45 °C, butan se přestane odpařovat už při teplotách pod – 0,5° C, což znemožňuje jeho využití v chladném prostředí.
U směsi obou těchto plynů pak závisí na jejich poměru, ale obecně by se dalo říci, že propan-butanová lahev může dobře fungovat maximálně do – 13 °C.
Většina zdrojů se tak shoduje na tom, že pro letní měsíce je ideální využít směs propanu a butanu, v zimě se však doporučuje spíše propan. Rozhodně však nejde o jedinou správnou variantu. Vždy bude hodně záležet i na tom, kam přesně se s karavanem chystáte a v kterých měsících. Podle čeho tedy vybírat?
Čistý propan potřebujete, když…
Čistý propan byste měli využít tehdy, když nemůžete zajistit, že teplota kolem lahve bude dostatečná na to, aby se odpařila propan-butanová směs. S propanovou lahví nebudete muset nízkou teplotu vůbec řešit a jako bonus vám tolik nezašpiní trysky a hořáky, díky tomu, že je obecně čistější.
Na druhou stranu však budete muset počítat s tím, že je o něco dražší než propan-butan a hůře se shání.
Propan-butan je jasnou volbou pro cestování v létě
Na propan-butan vsaďte tehdy, když víte, že vám nízké teploty nehrozí. Seženete ho téměř na každém rohu a často i za velmi výhodné ceny. V Česku jsou navíc k dostání dle aktuálního ročního období 2 varianty – letní, která má 40 % propanu a 60 % butanu a bod varu většinou kolem – 5,3 °C, nebo zimní s 60 % propanu a 40 % butanu a bodem varu okolo – 12 °C. Přesné poměry se však mohou trochu lišit v závislosti na výrobci. V zahraničí pak mohou být rozdílné opravdu diametrálně, případně může být v nabídce jediný typ po celý rok.
Vítěz není jasný
Jednoznačně určit, zda je do karavanu vhodnější propan nebo propan-butan, tedy není dost dobře možné. Pokud plánujete cestovat v průběhu celého roku, a to i do míst kde se dají očekávat nízké teploty, je propan jasnou volbou. Hodit se ale může také v případě, kdy plyn v karavanu používáte méně a bomby vám vydrží i na více sezón. S propanem se pak nebudete muset zamýšlet nad tím, zda v nich máte zimní nebo letní směs a budete moci vyrazit kdykoliv, kdy si zamanete. Po propan-butanu sáhněte, když už předem víte, že karavan využijete jen od jara do podzimu, případně pokud máte dobře vyřešeno zahřívání lahve. To může částečně zajistit ztrátové teplo z interiéru, případně vsaďte speciální úpravu schránky, ve které jsou lahve uloženy.
Možností je i úprava schránky na lahve
Chcete-li upravit schránku na lahve tak, aby dlouhodobě zajišťovala teplotu vhodnou k odpařování plynu, musíte mít na paměti, že rozhodně nemůžete použít nic, co by mohlo způsobit vznícení plynu. Zcela mimo hru je tedy jakýkoliv elektrický ohřev, ventilátor, ale i žárovka a nebo cokoliv jiného, co by mohlo zajiskřit. Možným řešením je třeba zefektivnění ohřevu teplým vzduchem z interiéru pomocí jednoduché technické úpravy – s využitím trubky můžete teplo z interiéru dovést až ke schránce. Než se však do takové technické úpravy pustíte, musíte si vše řádně nastudovat. Přeci jen, manipulace s plynovými lahvemi má svá pravidla, stejně tak, jako jejich skladování, a amatérská řešení mohou být v tomto případě velmi nebezpečná.
Určitě se také vyplatí pořídit si do schránky speciální teploměr. Díky tomu můžete průběžně sledovat teplotu a regulovat přívod teplého vzduchu ke schránce, případně vyhodnocovat, zda je nutné udělat další technické úpravy. V případě, že byste teplo u propan-butanové lahve nevychytali, dojde k tomu, že propan se oddělí od butanu, který zůstane zkapalněný v plynové lahvi. Vy tak budete vařit a topit pouze propanem, dokud ho všechen nespotřebujete. Zbytek butanu pak zůstane nevyužitý v lahvi, a to až do úrovně 40 % v případě zimní směsi a až 60 % u letní směsi.
Vyměnitelné plynové lahve nebo pevná montáž?
Pokud se rozhodnete sáhnout při volbě plynu po propan-butanu, určitě se vyplatí promyslet také to, zda vsadíte na klasické vyměnitelné plynové lahve, nebo na lahve pevně namontované. Taková pevná nádrž na propan-butan totiž může ušetřit spoustu starostí – můžete ji doplnit téměř na každé čerpací stanici, třeba tehdy, když si pojedete natankovat naftu. Jde tak o praktické řešení hlavně pro ty, kteří s karavanem pravidelně vyrážejí na delší cesty. Na druhou stranu je pak nutné myslet na to, že v takových lahvích se může hromadit zbytková voda, kterou je po čase nutné odstranit.
Zároveň pro vás toto řešení nebude moc dobrou variantou, pokud chcete využívat propan. Největší výhoda pevné montáže – snadné tankování téměř všude, se rázem promění na nevýhodu. Propan totiž v ČR nenatankujete téměř nikde.
Zase tedy záleží na tom, kam přesně s karavanem vyrážíte a jak často. Obecně by se však dalo říci, že pokud víte, že 22 kg plynu ve vyměnitelných lahvích vám vystačí, případně máte ověřeno, že po cestě nebude problém s koupí nových lahví, můžete sáhnout po výměnné variantě. Ta zřejmě vyhraje i tehdy, když se rozhodnete vsadit na propan.