Plynové lahve ke grilu: Jak vybrat tu nejlepší?

Domácnost

Hlavní výhodou plynového grilu je bezesporu jeho jednoduchá obsluha. Stačí jedno zmáčknutí knoflíku a můžete se okamžitě pustit do grilování. Regulace teploty snad nikdy nebyla jednodušší. A údržbu zvládnete rychleji, než stihnete říct „barbeque“. Jakmile však dojde na výběr a výměnu plynové lahve, nastává problém. Zjistěte, jak se v jejich nabídce zorientovat, a objevte tu pravou pro váš gril.

5. 3. 2020
Plynové lahve ke grilu: Jak vybrat tu nejlepší?

Čísla prodejců hovoří jasně – plynové grily jsou u Čechů rok od roku oblíbenější. Dá se s nimi pohodlně manipulovat, nabízí možnost snadno regulovat teplotu a rozpálíte je bez složitých příprav stiskem jediného tlačítka. V dnešní době se navíc už nemusíte bát, že se koupí plynového grilu ochudíte o chuť a vůni spáleného dřeva, která je pro grilování tak typická. Většina modelů si s aromatizací připravovaných pokrmů jednoduše poradí díky kouři z dřevěných pilin.

S používáním plynového grilu je tak vlastně spojena jen jedna jediná nevýhoda. Plynové lahve. Málokdo se totiž v jejich nabídce dokáže zorientovat. Kde je koupit a jakou přesně vybrat, aby grilování splnilo všechna očekávání? A po jaké lahvi sáhnout, když budete chtít grilovat v zimě, třeba na chalupě nebo přímo u zasněžené sjezdovky?

Vhodný typ plynové lahve

Výběr vhodného typu plynové lahve je pro pohodlné grilování klíčový. Rozdíly jsou hlavně v hmotnosti obsahu, a tím pádem i ve velikosti.

Kartuše

Nejmenší variantou plynových lahví jsou takzvané kartuše. Jde o jednorázové plechové nádobky, do kterých se vejde 250 nebo 500 g plynu. Využívají se hlavně u malých přenosných grilů. Jejich hlavní výhodou je nízká hmotnost, která z nich spolu s jednorázovým obalem dělá skvělého společníka na cesty. Stačí jen vybrat vyhovující velikost, použít a prázdný obal vyhodit do kontejneru na kov. Nevýhodou by mohla být vyšší cena ve srovnání s většími lahvemi. Ta však až tak palčivý problém nepředstavuje díky tomu, že cestovní a přenosné grily jsou určeny spíše pro příležitostné použití.

Mimo velikost by vás pak při koupi kartuší měl zajímat také typ připojení. Nejčastější je závitové připojení, které je shodné pro výrobky většiny značek. Některé kartuše však mohou být i naklikávací. Ty pak většinou sednou pouze ke grilům konkrétní značky.

Kempingová lahev

Nejmenší plynovou lahví v pravém slova smyslu je klasická kempingová dvoukilová láhev. Ta byla nepostradatelným pomocníkem při výletech do zahraničí už před několika desítkami let. V kempech na ni však narazíte i v dnešní době. Využívá se hlavně pro vařiče, lampy nebo teplomety. Teoreticky se dá použít také pro grilování, nejde však o úplně ideální řešení

Je třeba počítat s tím, že k napojení na plynový regulátor grilu budete potřebovat odtlačný ventil, protože lahev není možné napojit přímo. Nevýhodou je i cena plynu, která je vyšší než u větších lahví. Nakonec je nutno vzít v úvahu i to, že kempingovou lahev musíte kvůli její velikosti častěji měnit. Doporučit ji tak lze hlavně ke grilům, které plánujete častěji převážet.

Na kempingovou lahev narazíte v kempu i dnes.

Pětikilová lahev

Pětikilové plynové lahve jsou ve srovnání s kempingovými na trhu úplným nováčkem. Výrobci je začali dodávat teprve před několika lety, aby spotřebitelům mohli nabídnout zlatou střední cestu. Jsou to totiž právě pětikilové lahve, které se k většině grilů hodí nejlépe. Jsou skladné, snadno se s nimi manipuluje a krásně sedí do podvozku grilu. Na běžné rodinné grilování zkrátka ideální volba. Množství plynu by mělo bez problémů vystačit na celou jednu sezonu, i když grilujete poměrně často.

Tip: Pro některé velké modely grilů je tento typ lahve nedostačující, protože hlavně za nízkých teplot by mohlo docházet k nedostatečné distribuci plynu. V případě, že vlastníte větší gril, vyplatí se proto poradit se přímo s odborníky.

Bohužel, i tento typ lahví má své nevýhody. Tou hlavní je především komplikované plnění, případně výměna. Distributoři totiž většinou umožňují pouze výměnu jejich vlastních lahví a s konkurenční značkou u nich nepochodíte. Před nákupem si proto ověřte, kde přesně se nachází nejbližší výměnné místo, případně nezávislá plnírna plynu.

Plynový gril napojený na pětikilovou lahev.

Desetikilová plynová lahev

Nejběžnějším typem plynových lahví jsou velké desetikilové. Narazíte na ně téměř na každé benzínce, kde je můžete také bez problému vyměnit. Hodí se hlavně pro velké grily, konkrétně třeba pro značku Broil King, a své využití najdou i při profesionální přípravě pokrmů. Pokud však vlastníte gril běžné velikosti, s největší pravděpodobností se vám do jeho podvozku nevejde. Můžete ji samozřejmě napojit i mimo, estetická stránka však v tomto případě půjde stranou.

Kompozitová lahev

Poslední variantou je kompozitová láhev. Velikostně odpovídá přibližně klasické desetikilové, ale díky tomu, že není z oceli, je její obal o poznání lehčí. To však není jediná její výhoda. Za zmínku stojí také estetičtější vzhled a vyšší bezpečnost. Ta je dána hlavně tím, že kompozitová láhev v případě požáru nevybuchuje. Plyn se z ní postupně uvolní jinou cestou, například prasklinou v obalu.

Plynové lahve se liší i náplní

Plynové lahve se mohou lišit také svou náplní. Nejběžnější je směs propanu a butanu, některé typy však mohou obsahovat jen čistý propan. Výhřevnost obou těchto plynů je stejná, takže na běžné grilování vám bohatě postačí jejich směs, pokud však chcete grilovat za nižších teplot, poohlédněte se raději po láhvi s čistým propanem. Butan se totiž při teplotách kolem nuly přestává odpařovat, a tak by se mohlo stát, že zůstane v lahvi nevyužitý, zatímco propan se postupně odpaří. Výhodou samotného propanu je i čisté hoření. Vaření na něm je o něco zdravější, a navíc nezanechává na nádobí skvrny jako směs, která obsahuje nenasycené uhlovodíky.

Na co nezapomenout při nákupu plynových lahví?


Nejnovější články