Plynový filtr LPG: Z čeho vybírat?

Domácnost

Filtr plynné fáze je důležitou součástí pohonu na LPG. Jeho pravidelná výměna zajišťuje dlouhou životnost motoru a bezproblémový chod LPG systému. Jaké existují druhy a co přesně v autě plynový filtr zajišťuje? Zjistěte podrobnosti v dnešním článku.

31. 12. 2021
Plynový filtr LPG: Z čeho vybírat?

K čemu slouží plynový filtr v autech s LPG pohonem

Vozidlo přestavěné na LPG potřebuje dva typy filtrů –⁠ filtr plynné fáze a filtr kapalné fáze. LPG filtr plynné fáze slouží především pro udržení čistoty vstřikovačů LPG.

Při přeměně skupenství LPG z kapalného na plynné dochází k tvorbě pevných částic. Navíc při zplynování LPG vznikají ropné parafíny, které vypadají nejdříve jako olej, ale časem se odpařují a stává se z nich tuhá hmota o konzistenci lepidla. Tyto složky nemají v podstatě v LPG co dělat, ale bohužel kvalita LPG na čerpacích stanicích je velmi různorodá a především v zimních měsících se řidiči setkávají s poruchami systému.

Auto na lpg

Kvůli nekvalitnímu palivu hrozí opotřebení pístů vstřikovače a jejich zalepení parafínem, což může vést k nepravidelnému chodu motoru, cukání nebo nesprávnému dávkování paliva. Jediným řešením je tankování pouze kvalitního LPG (což v praxi není možné zaručit), nebo pravidelná výměna plynových filtrů. Při jízdě se zanesenými filtry se mohou poškodit dražší součásti LPG systému, například reduktor nebo samotné vstřikovače.

Jak často měnit filtr plynné fáze?

LPG filtr plynné fáze by se měl vyměnit minimálně každých 20 tisíc kilometrů, v zimních měsících nejlépe každých 10–⁠15 tisíc kilometrů. Pokud je nájezd auta nízký, musí se plynový filtr měnit jednou ročně.

Výměnu filtru byste si měli nechat provést ve specializovaném servisu. Je to velmi titěrná práce a pouze správné usazení filtru zajistí bezproblémový chod systému. Po výměně filtru je nutné vyzkoušet těsnost systému pomocí detektoru plynu. Pokud se do servisu předem objednáte, je výměnu filtru možné provést na počkání.

Jak vybrat plynový filtr LPG?

Plynové filtry se vyrábí ze třech materiálů:

Liší se v použitém materiálu na filtraci, ale záleží také na principu fungování. Jednorázové filtry s papírovou nebo polyesterovou vložkou v ceně kolem stokoruny zpravidla zvládnou odfiltrovat pouze pevné částice, ale neporadí si tak dobře s tekutým parafínem. Navíc u těchto filtrů dochází po nasycení k prosakování nečistot.

LPG plynový filtr

Nejlepší volbou jsou separační odstředivé filtry, které zvládnou oddělit pevné nečistoty a tekutý parafín jímají do separační baňky ve spodní části filtru. Teprve po oddělení těžkých částic dochází k dočištění plynu přes filtrační vložku. Díky tomu se filtrační vložka tolik nezanáší, má delší životnost a filtruje kvalitněji. Tyto filtry se obvykle vyrábí s vyměnitelnou vložkou, a tak není při pravidelném servisu nutné měnit celý filtr. Cena odstředivých filtrů se pohybuje kolem 350–⁠500 Kč, přičemž náhradní vložky stojí 100–⁠200 Kč.


Nejnovější články