Plynový kotel: kam a jak ho nejvhodněji umístit?
Čeká vás výměna kotle a uvažujete, kam ho nejlépe umístit, aby vám nenarušil design vašeho domova? Nejde však jen o design, ale i o vaši bezpečnost a normy. Přinášíme tipy, kam s ním.
16. 11. 2020Stavíte si rodinný dům a přemýšlíte, kam umístit plynový kotel? Nebo možná patříte mezi jedince, kteří již dlouhou dobu topí ve starším kotli a čeká je tak jeho výměna. Můžete kotel umístit na stejné místo? A čeká vás kvůli tomu i nepříjemná rekonstrukce? Ať tak či onak, určitě se zabýváte otázkou, kam kotel co nejvhodněji umístit. Pokud máte možnost a prostor umístit kotel do specifické místnosti (často nazývané technickou místností), máte vyhráno. Pokud tu možnost nemáte, nevěšte hlavu. Kotle je dnes možné schovat i do skříně na chodbě.
Mezi nejčastější místnosti, kde se kotel může nacházet, patří:
- koupelna
- chodba
- technická místnost
- kuchyň
Předtím než se podíváme na konkrétní místnosti, však musíme rozebrat typy jednotlivých kotlů. Ne každý kotel se totiž hodí všude…
V základním dělení můžeme rozlišit kotle stacionární a kotle závěsné:
- kotel stacionární – je typický pro velké domy nebo i domy, kde je více bytových jednotek. Tento typ kotle vyžaduje velké množství prostoru a proto je lepší jej umístit do speciálních místností – např. do kotelny.
- kotel závěsný – takový má většina domácností. Závěsný kotel je méně náročný na prostor, takže pokud máte menší byt a nemáte možnost kotel umístit do technické místnosti, můžete jej klidně pověsit třeba v chodbě, aby vám co nejméně překážel.
Odvětrávaná místnost u moderních kotlů již není potřeba
U obou typů kotlů však platí, že je nutné přemýšlet nad odvodem spalin. Pokud jsou odváděny do komínu, musíme brát v potaz i umístění komína, aby instalace kotle a jeho připojení ke spalinovodu nebyla moc náročná. Zároveň pokud plánujete pořídit plynový kotel kondenzační, je nutné počítat s tím, že jej musíte připojit i k odpadu. Vzniklý kondenzát je totiž odváděn do vodovodního systému. Právě to však může být problém např. v kotelně či chodbě, kde většinou vodovodní systém chybí. Řešením ale může být přečerpávací stanice kondenzátu, která se většinou prodává jako příslušenství ke kondenzačním plynovým kotlům.
Jak bylo řečeno výše nejen u plynových kondenzačních kotlů je třeba myslet i na odvod a přívod vzduchu. Pokud je pro vás komín na střeše tabu, lze řešit odvod a přívod vzduchu i obvodovou zdí. Výhodou je, že u moderních plynových kondenzačních kotlů zároveň není třeba řešit odvětrávání jako je to u starých karem. Kotel tak klidně můžete schovat třeba do vestavěné skříně. Platí ale zásadní pravidlo, že kotel musí být snadno přístupný.
Kam s ním?
Ideální místností pro kotel je samozřejmě specifická místnost, tedy místnost technická, případně garáž. Co si budeme nalhávat, přestože se moderní kotel v dnešní době již dá zakomponovat do designu celého prostoru, je prostě velký a lepší je, když je schovaný. A navíc! Moderní kotle jsou sice super tiché, pořád ale nějaký lehký zvuk vydávají, takže pokud patříte mezi lidi, kterým při usínání vadí i naprosto neznatelný tikot budíku a slyší trávu růst, umístěte kotel co nejdále od vaší ložnice nebo vašeho kanape v obýváku – tedy nejlépe do technické místnosti, jestli tu možnost máte.
Abychom vás ale přesvědčili, že dnešní kotle jsou už opravdu moderní a designovou záležitostí, přinášíme v tabulce níže ukázku tří moderních kotlů včetně obrázku a ceny. Tahle věc, už se do vaší moderní koupelny nebo chodby dá zakomponovat, co myslíte? Kromě designu jsou tady i další výhody:
- ovládání pomocí dotykových senzorů
- možnost napojení na wifi a ovládání přes mobilní aplikaci
- monitorování spotřeby energie
Značka a typ kotle |
Cena |
Obrázek |
Ariston ALTEAS ONE NET 24 |
38 195 Kč |
|
Vaillant auroCOMPACT VSC D 206/4-5 |
102 295 Kč |
|
Bosch Condens GC9000iW 30 EB |
64 039 Kč |
|
Je koupelna opravdu správné rozhodnutí?
V bytech nebo malých domech, které disponují vlastními kotli a nikoli velkým kotlem nacházejícím se v kotelně, je nejčastějším umístěním kotle koupelna. Přestože řadě lidí přijde volba koupelny automatická, nemusí být tato místnost příliš vhodná a pokud vás čeká rekonstrukce, určitě se nad touto volbou ještě zamyslete. Umístění kotlů v koupelnách podléhá totiž řadě norem a pokud tu možnost máte, bude možná jednodušší umístit kotel třeba na chodbu.
Podle norem je právě v koupelnách nutné vymezit koupací zóny kolem prostoru vany a sprchy. Elektrická zařízení, která mohou být vodou ostříkána, musí být chráněna krytem. Normy přesně stanovují elektrotechnické požadavky a uvádějí i požadovanou metráž koupacích zón a jejich vzdálenosti od elektrických zásuvek. Těmito pravidly je nutné se při instalaci plynového kotle řídit. Před tím, než si rekonstrukci naplánujete, konzultujte umístění kotle ve vaší koupelně raději s odborníkem.
Myslete i na vhodné umístění termostatu
Pokud máte alespoň trochu jasněji, kam byste mohli váš kotel umístit, je potřeba vyřešit i umístění termostatu. I to je klíčové a možná by tato otázka stačila na samostatný článek.
Máme tendenci termostat schovávat stejně jako kotel a proto jej umísťujeme do nevhodných míst jako jsou rohy místností, k oknu za závěs, schovaný za skříňkou apod. Důležité ale je, aby kolem termostatu volně proudil vzduch a aby díky tomu správně komunikoval s kotlem a vyhodnocoval teplotu v místnosti. Nainstalujte jej tak, aby pro vás byl zároveň lehce dostupný a abyste ho měli v úrovni obličeje. Termostat by zároveň neměl být vedle okna nebo u přívodu klimatizace.