Půjde ruský plyn přes Ukrajinu už jen 81 dní?

Energetika

Na konci letošního roku ruský plyn podle všeho přestane proudit tranzitem přes Ukrajinu.

11. 10. 2024
Půjde ruský plyn přes Ukrajinu už jen 81 dní?
Ruský plyn

Ruský plyn je jednou z vývozních komodit, které prezidentu Putinovi pomáhají financovat rusko-ukrajinský konflikt. Přesto, že Evropa od vpádu na Ukrajinu učinila řadu kroků na cestě vyvázat se ze závislosti na Rusku a dodávky se snaží diverzifikovat, ruský plyn doposud pozemním potrubím dováží. Jediná využívaná dovozní trasa procházející Ukrajinou nyní vede přes měřicí stanici Sudža a denní objemy se pohybují kolem 40 milionů metrů krychlových. I když ukrajinská vojska začátkem srpna vstoupila do Kurské oblasti, intenzivní boje probíhaly i v okolí Sudže a Ukrajinci nad ní získali kontrolu, infrastruktura zůstala netknutá a tranzit nebyl přerušen. Ruský plyn putující přes její území je totiž významným zdrojem příjmů i pro Ukrajinu.

To se má ovšem změnit s koncem letošního roku, kdy vyprší platnost tranzitních smluv a Ukrajina je nehodlá prodloužit. Rozhodnutí nechat dohody vyhasnout potvrdil naposledy 7. října ukrajinský premiér Denys Šmyhal po setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem, kdy vysvětlil záměr uvalit sankce na ruský energetický sektor s cílem agresora ekonomicky oslabit. Připustil, že země jako Slovensko, pro něž je ruský plyn stále klíčový, budou čelit problémům, nicméně vyzval všechny evropské země, aby se energetických komodit z Ruské federace „zcela vzdaly“.

Zároveň ujistil, že Ukrajina je připravena pokračovat v plnění závazků plynoucích z asociační dohody s EU a ze Smlouvy o energetické chartě. Zřejmě proto Fico závěry jednání interpretoval poněkud odlišně, když byl podle jeho názoru potvrzen společný zájem na využívání ukrajinského tranzitního systému pro ropu a plyn i do budoucna.

Ruský plyn je levný a žádaný

Vloni protekl potrubím přes měřicí stanici Sudža ruský plyn v objemu 14,65 miliardy metrů krychlových. Toto množství představovalo přibližně polovinu z celkového vývozu suroviny z Ruska do EU a pokrylo asi 5 procent celkové spotřeby plynu v unijních zemích. Ruský plyn se do Evropy dostává rovněž plynovodem TurkStream a také ve zkapalněné formě (LNG), a přestože země EU kromě Slovenska, Maďarska, Moldavska a Rakouska se bez těchto dodávek již obejdou, obchodní hledisko je vede k jejich zachování.

Počet tankerů s ruským LNG jen v rotterdamském přístavu za uplynulé dva roky vzrostl dvojnásobně. Největším dovozcem ruského LNG je aktuálně Francie, v České republice si ruský plyn stále drží přibližně pětinový podíl. Ale během roku docházelo k situacím, kdy až polovina plynu dodávaného potrubím z východního směru ze Slovenska přes měřicí stanici Lanžhot mohla pocházet z Ruska.

Odhalit v dodávce ze Slovenska skutečně ruský plyn ale v podstatě není možné. Určitou část dodávaného objemu tvoří plyn z neruských zdrojů, který si evropští obchodníci uložili ve slovenských nebo ukrajinských zásobnících. Země původu plynu se při uzavírání kontraktů neuvádí, a i když čeští obchodníci s ruskou stranou oficiálně nejednají a Česká republika se ze závislosti na Rusku vymanila, ruský plyn tu stále máme. A důvody jsou čistě ekonomické, neboť dodávky ze západní Evropy putující k nám německými plynovody zdražují až o několik procent poplatky, které si Německo účtuje za skladování plynu. Od ledna by měly být zrušeny.  

Zvedne konec tranzitu ceny plynu?

Země EU spotřebovávají ročně kolem 400 miliard kubíků plynu. Ruský plyn z tohoto objemu představuje přibližně pět procent a tento výpadek by se na ceně pro koncové odběratele mohl projevit. Dalším důsledkem zastavení tranzitu přes Ukrajinu by byla nutná změna přepravních směrů, aby se Moldavsko, Slovensko a Rakousko napojily na neruské zdroje, což si rovněž vyžádá náklady. O část jejich spotřeby by se pak samozřejmě zvýšila i poptávka po LNG, který je z důvodu zpracování a přepravy dražší než potrubní plyn. Očekává se mírná zima a zásobníky v zemích EU jsou naplněné na téměř 95 procent, takže by cenové dopady nemusely být významné.

Rakousko přitom ještě letos na konci února přiznalo závislost na ruském plynu dováženém přes Ukrajinu na úrovni 98 procent. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó včera nejen vystoupil na ruském energetickém fóru v Petrohradě, ale Maďarsko, které nyní předsedá Radě EU, 10. října také podepsalo s ruskou státní plynárenskou společností Gazprom memorandum o možném zvýšení prodeje plynu. V letošním roce má přitom Gazprom dodat Maďarsku kolem 6,7 miliardy metrů krychlových plynu. Jestliže tranzit přes Ukrajinu skutečně skončí, bude pak v tomto ohledu spoléhat výhradně na plynovod TurkStream.

Zatímco Ukrajina odmítá prodloužit tranzitní kontrakty s Ruskem, probíhají jednání s Ázerbájdžánem o možném využití přepravních kapacit. Ázerbájdžán má bohaté zásoby zemního plynu, nicméně není jisté, zda by dokázal ruský export do zemí EU nahradit. Aktuálně navíc sám ve velkém ruský plyn dováží. Spekuluje se tedy o tom, zda by případnou dodávkou z Ázerbájdžánu nadále neproudil do Evropy původně ruský plyn…


Nejnovější články