Spalinovody pro plynové kotle: Jak je správně postavit a umístit?
Chystáte se vyměnit váš starý kotel za nový plynový? Poradíme vám, jak správně sestavit a umístit spalinovod.
9. 4. 2020Pokud se zajímáte o energetiku nebo vás čeká výměna tepelného zdroje ve vaší domácnosti, asi vás nepřekvapí informace, že jsou na trhu již několik let z řady plynových kotlů k dostání pouze ty kondenzační. To samozřejmě není žádná novinka. Možná právě proto spousta z nás odkládá výměnu starého kotle na tuhá paliva nebo klasického plynového kotle. Pořizovací cena nového kondenzačního kotle totiž není úplně nízká. Na druhou stranu provozní náklady jsou daleko nižší než u klasického kotle, a proto se jeho koupě vyplatí. Pokud se chcete dozvědět více o provozních a pořizovacích nákladech u běžných versus plynových kondenzačních kotlů, mrkněte na tento článek na našem webu.
Plastový spalinovod je ideálním řešením
Právě spalinovod, který je hlavním tématem článku, je pro kondenzační kotle nepostradatelný. V “komínové” terminologii není jednoduché se vyznat, takže co to vlastně je spalinovod? Jde o systém odvodu spalin z plynového kotle ven a jak bylo řečeno, spalinovod je typický pro plynové kondenzační kotle. Proč? Tajemství spočívá právě v procesu kondenzace. Díky kondenzaci vodní páry se využívá i teplo ze spalin. To by jinak u běžných kotlů proudilo ven. Kondenzační kotel ve výměníku ochladí spaliny až na 50 °C. A právě proto můžeme místo klasických komínů použít spalinovody plastové. Teplota spalin je totiž mnohem nižší. Naopak vložky u klasických komínů by kondenzaci nemusely přežít. U ostatních kotlů či kamen mluvíme o komínech a kouřovodech, ve spojení s kondenzačními kotly pak hovoříme právě o spalinovodech. Výhodou plastových spalinovodů je samozřejmě nízká cena.
Spalinovody jsou výrobci nabízeny v plastové podobě ve dvou druzích – jednovrstvé a koncentrické. Prodávají se pak jako stavebnicový systém. Jejich sestavení je tak velmi jednoduché, protože se jednotlivá hrdla jednoduše zasouvají do sebe a tím dojde k sestavení celého spalinovodu. Spalinovody koncentrické mají vnější plášť a nezáleží pak samozřejmě na tom, jaká je venku teplota. Je důležité zmínit, že pokud plánujete vést potrubí vně stavby, není samozřejmě vhodné použít jednovrstvý spalinovod, v mínusových teplotách by mohl popraskat, nebo by mohlo dojít k zamrznutí vytvořeného kondenzátu. Zvolit však můžeme i spalinovody nerezové či keramické. U spalinovodů jednovrstvých je cena mnohem nižší (jen pro představu – záleží na velikosti trubky, u té nejmenší – 250 mm se baví v průměru o cene 80 Kč a výše). Pokud se bavíme o spalinovodech koncentrických, začíná cena v průměru na 400 Kč za stejně velkou trubku. O rozdílech v cenách ale budeme mluvit ještě později.
Musíme stavět nový komín nebo lze použít ten starý?
Nyní se pojďme podívat na samotné postavení a umístění spalinovodu. Samozřejmě záleží na našich možnostech a aktuálním stavu našeho domova. Pokud v domě již máme komín vystavěný a jde pouze o výměnu kotle, můžeme stávající šachtu určitě využít. Každý komín však není vhodný pro kondenzaci. Před samotnou stavbou si proto ověřte, zda daná komínová vložka kondenzaci odolá. Je také dobré zjistit stav průduchů a nechat komín řádně vyčistit. Pozor také dejte na to, zda je šachta rovná, či zda je vedena s určitými záhyby a zatáčkami. Pak je nutné pořídit nejen klasické trubky, ale i flexibilní trubky, které se zatáčkám přizpůsobí. Vhodnou délku spalinovodu musíte vypočítat dle vaší stavby. Přijde vám to všechno moc teoretické? Pojďme se podívat na konkrétní sestavení modelového plastového spalinovodu. Není to totiž nic těžkého a v klidu to zvládnete i sami.
Modelový příklad sestavení pětimetrového plastového spalinovodu
Pro pětimetrový plastový spalinovod jednoprůduchový s ventilační šachtou budete potřebovat následující komponenty:
- Prodloužení – plastová bílá trubka klasická – 3 ks, průměr 80 mm, délka 1000 mm
- Prodloužení – plastová UV černá trubka – 1 ks, průměr 80 mm, délka 1000 mm
- Ukončovací kryt komínu – 30×30 cm
- Vystřeďovací distanční objímka plastová univerzální – 2 ks
- Pateční koleno – 1 ks
- Připojovací deska včetně trubky
- Lepidlo
- Tvarovka – 20 ks
- Krycí deska na ventilační šachtu
- Kryt spalinovodu
Pateční koleno slouží k instalaci kotle a průduchu ve stěně. Na připojovací desku se připojí přímo kondenzační kotel. Tuto akci by měl provést váš topenář, který to provede redukcí. Vnitřkem pak vedeme bílá plastová prodloužení, ven vedeme černé UV trubky. Výhodou je, že e-shopy s komíny vám prodají tento systém celý jako stavebnici. Nemusíte se tedy bát, že byste na nějakou část spalinovodu zapomněli. Spalinovody jsou navíc dodávány i s návodem k samotnému sestavení. Cena za tento modelový komín vás vyjde na necelých 12 000 Kč.
Modelový příklad se týkal komínu plastového, jak by ale vypadala cena třeba u keramického spalinovodu? Pro představu uvádíme rozdíly v cenách jednotlivých stavebnicových systémů nejmenovaného e-shopu.
Stavebnicový systém spalinovodu |
Cena |
Nerezový spalinovod (výška 5 m, průměr 130/90 mm) |
11 463 Kč |
Keramický spalinovod v kombinaci s plastem dvouprůduch (výška 5,5 m, průměr 160/80 mm) |
27 296 Kč |
Plastový spalinovod jednoprůduch (výška 5,5 m, průměr 80 mm) |
12 495 Kč |
Jakým způsobem spalinovod vést?
Zamyslete se i na vyústěním spalinovodu na střeše. Pokud vedete spalinovod na rovnou střechu, posuďte dle umístění vašeho obydlí, zda odoláváte krutým zimám s velkými přívaly sněhu. Pak je dobré vyústění prodloužit, aby nezapadávalo sněhem a nenamrzalo. Pokud stavíte nový dům, využijte situaci a promyslete, kudy je ve vašem případě vhodné komín vést – tedy kde plánujete umístit plynové spotřebiče/tepelné zdroje. S šachtou počítejte ještě před stavbou střechy a počítejte dopředu s otvorem pro vyústění komína.
Spalinovod můžeme umístit třemi způsoby:
- Buď ho svedeme horizontálně ven s vývodem na fasádu domu,
- nebo ho vedeme vertikálně ven šikmou střechou,
- spalinovod vedeme na rovnou střechou.
Pokud stavíme spalinovod svépomocí je pro nás nejjednodušší jej vést na fasádu. Ani šikmá střecha není na škodu. Pozor však na střechy rovné! U šikmých střech ve velkém dešti nebo tání sněhu voda stéká po střeše a nemusí se bát zatékání do komína. U rovné střechy je ale třeba dbát na dokonalé utěsnění spalinovodu.
Závěrem je však důležité upozornit, že všechny stavby spalinovodů je nejlepší probrat s kominíkem či odborným specialistou, abychom splnili požadované normy a nařízení.