Topení dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou – co je nejlevnější?

Domácnost

Vybíráte si nový zdroj topení do rodinného domu nebo vás čeká rekonstrukce? Zvolit ten nejlepší způsob vytápění není jednoduché, protože se pro každou domácnost hodí jiné řešení. Zjistěte, co je potřeba vzít v úvahu a jaké topení vás vyjde nejlevněji.

27. 7. 2020
Topení dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou – co je nejlevnější?

Jakým palivem můžete topit v rodinném domě?

V zásadě lze topit v rodinném domě čtyřmi druhy paliva:

Každé palivo má svoje výhody a nevýhody, které je dobré vzít v úvahu při výběru. Nízká cena paliva totiž není vše. Důležité je zohlednit také pořizovací náklady na kotel a vaše pohodlí či ušetřený čas. Do každého domu se nehodí všechny zdroje – například u velmi dobře zateplených novostaveb snadno dochází k přetopení.

Uhlí je levné, ale ekologicky nešetrné

Uhlí patří vůbec k nejlevnějším palivům pro vytápění, proto je oblíbené především u starších domů, kde jsou vysoké tepelné ztráty. Pokud vám starý kotel na uhlí už dosloužil a rozmýšlíte se, zda si pořídit nový, nebo raději sáhnout po úplně jiném zdroji, měli byste vědět, že vytápění uhlím čeká do budoucna omezení.

Topení uhlím nemá moc velkou budoucnost

V roce 2022 vstoupí v platnost úplný zákaz provozování kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Tyto kotle totiž patří k největším znečišťovatelům ovzduší v České republice. Moderní kotle na uhlí už jsou na tom s emisemi lépe, na druhou stranu lze do budoucna očekávat další restrikce. V celé Evropě se od uhlí ustupuje i ve velkých elektrárnách, přičemž domácí topeniště jsou ještě méně ekologickou variantou. Jednou z možností je zavedení ekologické daně na uhlí, což by levné palivo rázem prodražilo.

Zatím uhlí nakoupíte levně, ale k jeho ceně si musíte připočítat práci, kterou máte se zatápěním, přikládáním a následným úklidem sazí. Navíc musíte pro skladování uhlí najít dostatečný prostor a počítat s tím, že se při každé manipulaci s ním pořádně zašpiníte.

Dřevo vás nestojí tolik peněz, ale dá hodně práce

Cena za topení dřevem je přibližně srovnatelná jako za uhlí, v případě nákupu surového dřeva se jedná o vůbec nejlevnější palivo. Je však dobré si uvědomit, že se surovým dřevem vás čeká spoustu práce a musíte počkat, až řádně vyschne. Času, který strávíte s přípravou paliva, přitápěním a úklidem sazí, byste měli přiřadit nějakou hodnotu. Nejjednodušší je ho porovnávat se svojí hodinovou mzdou – teprve to vám dá představu, na kolik vás reálně topení dřevem vyjde. Navíc v budoucnu možná nebudete schopni zvládat tak dobře fyzickou práci jako dnes, a proto je dobré přemýšlet při pořízení zdroje na dřevo v dlouhodobém horizontu.

Při vytápění již zpracovaným dřevem nebo peletami se cena v podstatě neliší od vytápění plynem. Právě z toho důvodu se topení dřevem využívá spíše jako doplňkový zdroj například ve formě krbových kamen. Pohled na praskající polínka zkrátka otočení knoflíku na termostatu nenahradí.

Topení dřevem

Zemní plyn je palivo budoucnosti

Plyn je levným palivem, ale zároveň také velmi ekologickým. Proto je využití zemního plynu na vzestupu, jak u vytápění, tak v energetice. V západní Evropě je plyn prosazován jako alternativa k obnovitelným zdrojům. Jeho cena na evropském trhu navíc klesá, nejen kvůli koronavirové krizi, ale také díky zvyšující se konkurenci. Do budoucna to tak bude nejspíš vůbec nejvýhodnější způsob vytápění.

Výborných výsledků dosahují především moderní kondenzační kotle. Ty využívají principu kondenzace, a proto pracují efektivněji s nižší spotřebou plynu. Plyn představuje výhodnou variantu i pro vytápění domu s vyššími tepelnými ztrátami. Díky nízké ceně za 1 kWh vychází topná sezóna výrazně levněji, než by tomu bylo v případě využití elektřiny.

Problémem může být, že plynová přípojka není dostupná pro všechny domácnosti. Její vybudování na vlastní náklady je obvykle příliš nákladné. Pro domy s velmi nízkou tepelnou ztrátou (např. pasivní nebo nulové domy) není využití plynu pro vytápění většinou vhodné. Pořizovací náklady na kondenzační kotel jsou zbytečně vysoké, přičemž v domě je velmi nízká spotřeba energie na vytápění, proto by byla doba návratnosti neúměrně dlouhá.

Plynový kondenzační kotel

Elektřina se hodí pro perfektně zateplené domy

Naopak vhodnou variantou vytápění pro tyto typy domů, tedy perfektně zateplené novostavby, je elektřina. Hodí se zejména do nemovitostí s rekuperací. Cena za jednu kilowatthodinu elektřiny je sice vysoká, ale na druhou stranu jsou v případě přímotopů pořizovací náklady extrémně nízké, o něco dražší je pořízení podlahového vytápění. U domů s vyšší tepelnou ztrátou je elektřina oblíbeným doplňkem pro tepelné čerpadlo.

Výhodou vytápění elektřinou je, že na něj získáte od dodavatele nízký tarif, který je možné 20 hodin denně využívat i pro provoz ostatních spotřebičů. Elektřina je rovněž nejméně náročný zdroj na údržbu. Reguluje se pouze otočením knoflíku a oproti plynu nejsou potřeba ani revize spalinových cest.

Vytápění přímotopy se absolutně nehodí pro vytápění velkých, nezateplených domů. To by vás vyšlo velmi draho.

Porovnání nákladů na vytápění

Teď už víte hlavní výhody a nevýhody jednotlivých způsobů vytápění. Kolik stojí vytápění různými palivy? Podívejte se, kolik zaplatí za energie domácnost v domě o tepelné ztrátě 7 kW. Cena za vytápění samozřejmě nezáleží pouze na ceně paliva, ale také na počáteční investici do zdroje, jeho účinnosti a nákladech na údržbu. Navíc vybraný způsob vytápění se může odrazit i v dalších nákladech – například na provoz spotřebičů díky nízkému tarifu.

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě

Vytápění

Teplá voda

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Uhlí (automatický kotel)

7315 Kč

3 198 Kč

15 476 Kč

2 268 Kč

16 167 Kč

44 424 Kč

Dřevo (zplynovací kotel)

9 428 Kč

3 833 Kč

15 476 Kč

2 268 Kč

12 800 Kč

43 805 Kč

Zemní plyn (kondenzační kotel)

11 300 Kč

5 105 Kč

15 476 Kč

5 376 Kč

15550 Kč

52 808 Kč

Elektrický přímotop

23 007 Kč

11 005 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

52 612 Kč

Tepelné čerpadlo

10 556 Kč

3 302 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

52 540 Kč

Zdroj: Výpočet převzatý z TZB–info.cz – rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 4členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz
U tohoto konkrétního příkladu je přibližně stejně nákladné vytápění plynem nebo elektřinou. Je však důležité dodat, že tepelná ztráta není jediným určujícím faktorem. Záleží také na režimu a zvyklostech domácnosti, někde se vytápí na 19 stupňů, jinde na 25 °C. Je určitě dobré orientovat se podle aktuální spotřeby energií nejen na vytápění, ale také na ohřev vody, provoz spotřebičů aj. O vhodnosti zdroje vytápění se proto vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Nejnovější články